Cyberzagrożenia, które grożą tobie i twojej firmie w 2018 roku

Urządzenie BarracudaWebFilter410 - najlepszy filtr stron wwwMamy nowy rok, a jak to bywa z tym okresem jest on pełen wszelkiego typu zestawień. Barracuda Networks na tą okazję przygotowała nieprzyjemną listę najbardziej prawdopodobnych zagrożeń, na które podatne będą duże firmy, instytucje jaki użytkownicy indywidualni.

  • Pierwsze miejsce na liście zajmują ataki typu „Ransomware” połączone z wymuszaniem okupu w kryptowalutach. Już miniony rok pokazał jak rośnie popularność wirusów szyfrujących, niestety trend ten w kolejnych miesiącach nie będzie słabnąć. Zeszłoroczny atak Wannacry oraz jego wpływ na środowiska produkcyjne firm zwiększył świadomość słabości infrastruktury oraz potrzeby inwestycji w zabezpieczenia it.
  • Kolejną pozycję stanowią zaawansowane zagrożenia i ataki wielowektorowe. Cyberprzestępcy zamiast żądania okupu za odblokowanie danych mogą wystąpić z żądaniem płatności za uniknięcie ataku na ofierze. Największą i najłatwiejszą drogą dla nawet zaawansowanych zagrożeń w dalszym ciągu pozostaje poczta e-mail. Poza przesyłaniem złośliwego oprogramowania, ataki z wykorzystaniem poczty będą coraz to bardziej wyrafinowane.
  • Częstszym problemem staje się podszywanie pod domeny internetowe jak i przywłaszczanie sobie marek. Spoofing jest rodzajem ataku, w którym atakujący podszywa się w kontaktach z ofiarą pod kogoś innego. Przestępcy bardzo często korzystają z tzw. spoofingu internetowych domen, podszywając się w ten sposób pod konkretne przedsiębiorstwa lub konkretnych pracowników, uzyskując w ten sposób różnego typu informacje od swoich ofiar.
  • Rosnące zagrożenia związane z wiadomościami wysyłanymi przez banki. W ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z dużym wzrostem ataków przeprowadzanych za pośrednictwem poczty elektronicznej, w których wysyłane są wiadomości udające „bezpieczne komunikaty” banków. Te fałszywe nie-„bezpieczne wiadomości” często zawierają złośliwe oprogramowanie i szkodliwe treści lub bezpośrednie odnośniki.
  • Ataki typu „spear phishing”. Skoncentrowany atak „spear phishing”, oparty na podszyciu się pod  popularną stronę internetową lub konkretnego pracownika. Metoda ta, jest coraz powszechniej stosowana, zdaniem FBI ataki tego typu są dla cyberprzestępców niezwykle opłacalne.

Może i ta lista wygląda przerażająco i mrozi krew w żyłach ale SERVCOMP jest przygotowany do pomocy we wdrożeniu odpowiednich środków prewencyjnych. Jeśli przynajmniej jeden punkt z zestawienia Barracuda Networks przyprawia Państwa o dreszcze to zachęcamy do jak najszybszego kontaktu z naszą firmą.

 

Nasi wybrani klienci